YSK’nın İstanbul Seçimlerinin İptal Kararına İlişkin Basın Açıklaması 06.05.2019

Kamuoyuna Duyuru

6 Mayıs tarihi Türkiye’de demokrasi tarihi açısından bir kara leke olarak şimdiden tarihe geçmiştir. 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimleri’nin iptal edilmesi yönünde verdiği karar adil ve demokratik seçimlere olan inancı, hukuk güvenliğini yerle bir etmekle kalmamış, seçmenlerin ve seçimle gelenlerin demokratik haklarını gasp etmiştir.

YSK, İstanbul seçimlerinin AKP’nin memnun olmadığı kısmını, yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimlerini iptal etmiştir. Daha önce seçimlerle ilgili olarak muhalefet tarafından yapılan hiçbir itirazı kabul etmemiştir. Seçilmiş belediye başkanlarının yerine ikinci sırada oy alan adayları atamıştır. 31 Mart 2019 akşamından itibaren yaşananlar, ülkemizde kalan tek demokratik alan olarak sonunda sandıkları da devirmiştir. Bu bir dönüm noktasıdır.

Bu karar artık ülkemizde adil ve demokratik bir seçim yapılabileceğine ilişkin inanca derin bir zarar vermiştir. Bu koşullar altında gidilecek bir seçimin ne sonuç doğuracağından bağımsız olarak; bu hukuksuz, usulsüz, haksız karara karşı çıkılması, ülkemizin demokrasi tarihinin geri döndürülemez bir evreye girmesinin önüne geçilmesi açısından zaruridir.

Muhalefet seçim adaleti ve güvenliğine olan inanca sahip çıkmak, oy veren seçmenlerin haklarını korumak, demokrasiye sahip çıkan tüm yurttaşların onurunu korumak durumundadır. Bu nedenle muhalefet bloğunun alması gereken karar kazandığı seçime yeniden girmek değil, bu seçim görünümü altındaki hak gaspını boykot etmektir. Çünkü eğer bu sürece bir kez bile izin verilirse gelecekte Sol’un kazandığı her seçimi faşist bloğun uzlaşarak iptal etmesinin önünü açacaktır.

Kazanılmış bir seçimin yok sayılmasını sineye çekmek; artık ülkemizde yapılacak her seçiminin, beğenilmediği durumda tanınmayacağına dair oluşan kaygıyı büyütecektir. Bu ise nihayetinde ülkemizi tüm değer, kurum ve kuralların altüst olduğu, özgür ve demokratik dünyada yeri olmayacak bir ülke statüsüne düşürecektir. Bu ülkenin demokrasi tarihi, birikimi ve demokratik güçleri böyle bir muamele ve süreci kabul etmemelidir. Yoksa önümüzdeki süre yurttaşların “seçme” hakkı değil, yurttaşlığın anlamını yitirdiği bir döneme geçişin dönüm noktası olarak kalacaktır. 

Ertan AKSOY
SODEV Başkanı