SODEV’in 2020 Yılı İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü Tüm Sağlık Çalışanlarını Temsilen Türk Tabipleri Birliği’ne Verildi

SODEV – Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından 2001 yılından bu yana, “insan hakları, demokrasi, barış ve dayanışma” alanlarında, o yıl içerisinde etkin ve anlamlı çabalar göstermiş kişi veya kurumlara verilen “SODEV Ödülü” dün akşam düzenlenen online etkinlikle verildi. 

Arzu Çerkezoğlu, Can Atalay, İoanna Kuçuradi, Kadri Gürsel, Ertan Aksoy, Ercan Karakaş, Aydın Cıngı, Erol Kızılelma ve Babür Atila’dan oluşan ödül jürisi, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu değerlendirmeyle “2020 SODEV İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü”nün tüm sağlık çalışanlarını temsilen TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ‘ne verilmesine karar vermişti. 

4 Şubat 2021 Perşembe akşamı düzenlenen online ödül töreni etkinliği, SODEV Başkanı Ertan Aksoy’un açılış konuşmasıyla başladı. Türk Tabipleri Birliği’nin, pandemi sürecinde açıklanan hasta ve ölüm sayılarının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek şeffaflık talep ettiğini ancak son derece haklı bu talep karşısında iktidarca hedef gösterildiklerini söyleyen Aksoy, yaşanan salgın sürecinde var olan sorunlarının üzerine yeni ve daha ağır sorunların eklenmesine, bölücü ya da terörist olarak yaftalanmalarına rağmen hem sağlık çalışanlarının hem de yurttaşlarımızın haklarını insanüstü bir çabayla savunan, yaşatmak için can veren yücelikleri için, bu yılki ödülün sahibi Türk Tabipleri Birliği’dir diye konuştu. 

Daha sonra ödül jürisi adına söz alan Arzu Çerkezoğlu, ne yazık ki böylesi bir ödülün konusu olacak çok sayıda kişi ve kurumun olduğu bir dönemdeyiz dedi. 2020 yılına damga vuran pandemi boyunca sağlık çalışanlarının mücadelede en ön safta olduklarını söyledi. Çerkezoğlu sonrasında ödül gerekçesini okudu. 

Etkinliğin son bölümünde Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve II. Başkan Ali İhsan Ökten söz alarak teşekkürlerini ilettiler. 

Ali İhsan Ökten, insan hakları, demokrasi barış ve dayanışmaya olan ihtiyacımızın her geçen gün daha da arttığını, ülkemizin her geçen gün yeni bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve antidemokratik uygulamalarla karşılaştığını ve ne yazık ki bunları dile getirenlere karşı şiddet dozunun her geçen gün arttığını söyledi. Ökten, çağdaş, bilimsel, demokratik ve aydınlık günleri geri getirene kadar hep birlikte mücadelemize devam edeceğiz diye konuştu. 

Şebnem Korur Fincancı ise böyle bir dönemde dayanışma bizler için çok kıymetlidir, tüm hekimler adına SODEV yönetim kuruluna ve ödül jürisine çok teşekkür ediyorum dedi. Türk Tabipleri Birliği’nin, tüm sağlık emekçileri ve toplum adına, toplum sağlığı için mücadele yürüttüğünü, salgının başından bu yana toplumla hakikati paylaşmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Basının ve kamuoyunun bilgisine sunulur. 

SODEV – SOSYAL DEMOKRASİ VAKFI 

Seçiçi Kurul Üyeleri: Arzu Çerkezoğlu, Can Atalay, İoanna Kuçuradi, Kadri Gürsel
Doğal Seçici Kurul Üyeleri: Ertan Aksoy, Ercan Karakaş, Aydın Cıngı, Erol Kızılelma, Babür Atila

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir