SODEV Başkanı Ertan AKSOY: “Her şeye rağmen tek adam rejimine, bütün baskılara karşı umut kazanacak”

Demokrasi için Birlik (DİB), YSK’nin İstanbul seçimlerinin iptali kararı ve 23 Haziran’da yenilenecek seçimlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. İstanbul Karaköy’de bulunan Mimarlar Odası binasındaki basın toplantısına, vakfımızı temsilen SODEV Başkanı Ertan AKSOY ve SODEV Saymanı Yavuz OKÇUOĞLU’nun yanı sıra DİB’i oluşturan bileşenlerin temsilcileri ve sanatçılar katıldı. Ortak açıklamayı Sanatçı Orhan Alkaya okudu.

“Tek adam rejimi YSK eliyle halkın iradesini gasbederek İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yenileme kararı verdi” diyen Alkaya, demokrasi vurgusu yaptı.

23 Haziran seçimlerinin yine ağır baskı koşullarında yapılacağını söyleyen Alkaya şöyle devam etti: “İktidarın gizlemeye çalıştığı ama başaramadığı ekonomik çöküş, ekonomik büyümede sert düşüş, yükselen enflasyon ve işsizlik ülkenin çoğunluğunu oluşturan yoksulların ve dar gelirlerinin hayatını yaşanmaz hale getirdi. Hapishanelerde binlerce kişi açlık grevinde. Yasaların uygulanması, insanlık ve hukuk dışı tecridin kaldırılması için açlık grevi yapanlar ölüm sınırına yaklaşıyor. Mevcut yasaların uygulanması talebiyle yapılan açlık grevlerine sessiz kalmak hak- hukuk- adalet çağrılarını da boşa çıkarıyor.”

YSK’nin güvenilirliğini ve meşruiyetini yitirdiğini söyleyen Alkaya, “İstanbul seçiminin YSK tarafından iptali yanlıdır, kabul edilmesi sarsıcıdır. İçişleri Bakanı da seçimlere müdahaleye son vermelidir” dedi. Alkaya son olarak şunları söyledi: “Her şey güzel olacaksa, umutla, akılla, mücadeleyle olacak. Mahallelerde sokaklarda bütün yerellerde ortaklaşma daha sıkı hayata geçirilerek, demokrasi meclisleri, mahalle meclisleri ile yerel örgütlenmeler güçlendirilerek kazanılacak… Yalnız oy vererek değil, yalnız sandık güvenliğini koruyarak değil, demokratik bir toplumun öznesi yurttaşlar olarak seçim sürecine ve sonrasına müdahil olunarak, sahip çıkarak kazanılacak…”

kaynak: https://www.evrensel.net/haber/379974/dibden-cagri-istanbul-yeniden-kazanilacaksa-hep-birlikte-kazanilacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir