Kamuoyuna Duyuru | 26.09.2020

25 Eylül sabahı siyasi iktidar altı yıl önceki Kobane olaylarını gerekçe göstererek, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin eski milletvekilleri, yöneticileri ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de aralarında bulunduğu 82 kişi hakkında yakalama kararıyla ev baskınları yaparak, gözaltı işlemlerine başladı.

Bu operasyonlar, siyasi iktidarın ülkenin ağırlaşan gündemi ve gerçek sorunlarını örtbas etme çabasının yeni dalgasıdır. Açıkça görülmektedir ki; eriyen oylar, altından kalkılması güç ağır ekonomik çöküntü, işsizlik ve toplumda yükselen umutsuzluk karşısında siyasi iktidarı eleştiren tüm muhaliflere ve demokrasi güçlerine gözdağı vermek istenmektedir. Demokratik hak ve özgürlükleri savunmak, demokrasinin ağır darbeler aldığı böylesi dönemlerde çok büyük bir vicdani sorumluluktur. Ülkemizin demokrasi güçleri, bu gözdağı karşısında, hukukun üstünlüğü ve demokrasiyi savunmaktan vazgeçmeyecektir.

Sosyal Demokrasi Vakfı olarak, bu hukuk dışı operasyonların durdurulmasını, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

SODEV Yönetim Kurulu Adına
Ertan AKSOY | Başkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir