Kamuoyuna Duyuru | 25.10.2019

KAMUOYUNA DUYURU
25.10.2019

19 Ağustos’ta Diyarbakır, Van ve Mardin’in seçilmiş HDP’li belediye Eş Başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nca görevlerinden alınarak, yerine kayyımların atanması; şimdi de Diyarbakır’ın seçilmiş Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın ve Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz’ın tutuklanması; 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden bu yana yaşanan, zincirleme bir demokrasi darbesinin devamıdır. Kendisinin dışında hiçbir şeye yaşam alanı tanımama, muhalif olan her sesi boğma ve hukuk dışı her türlü tasarrufu yapma cüreti, bu iktidarın serbest seçimleri tanımamaya devam ettiğini göstermektedir. 

Bizler; bu ülkenin hak, demokrasi, hukuk, adalet arayışını savunan 25 yıllık bir Vakıf olarak, siyasi iktidarın zulmü ve cüretinin ağır faturasını ödeyen ve ödeyecek olan herkes için kaygılıyız. Ülke sorunlarını çözemeyen ve toplumun önüne yeni bir umut koyamayan iktidarın hür türlü adaletsizliği göze alabildiğini görüyoruz. 

Sosyal Demokrasi Vakfı olarak yerel seçimlerde tek adam rejimine karşı güçlerini birleştiren bir toplumun hak, hukuk ve adalet kararlılığını ortaya koymasının tam da bu dönemde çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Demokrasiye, barışa, adalete ve bir arada yaşamaya yönelik bu darbeyi kabul etmiyor; her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve adaletin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Tutuklanan belediye başkanları derhal serbest bırakılmalı, seçme ve seçilme hakkı gasp ederek ülkeyi kontrol etme çabasına bir son verilmeli ve belediye başkanları derhal görevlerine iade edilmelidir.

SODEV Yönetim Kurulu adına
Ertan AKSOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir