Kamuoyuna Duyuru | 05.06.2020

Dünya COVID-19 ile AKP demokrasi ile mücadele ediyor!

Hayatta kalmaya, dayanışmaya, iyileşmeye çalıştığımız, küresel bir sağlık krizi ve ekonomik krizle mücadele ettiğimiz bu günlerde, tüm odağını bu hayati meselelere vermesi gereken siyasi iktidarın başka bir gündemi olduğunu bir kez daha anlıyoruz. İnsanlar yarına nasıl uyanacağını, tenceresini nasıl dolduracağını, elektriğini, suyunu, kirasını nasıl ödeyeceğini, nasıl iyi ve sağlıklı kalabileceğini düşünürken, AKP gazetecileri, siyasetçileri, sivil toplum çalışanlarını, muhalefet partisinden olan milletvekillerini nasıl hapse atacağına, muhalefeti nasıl susturacağına konsantre olmuş durumda.

COVİD-19 ile mücadelede “evde kal” politikasın kendi gündemine uygun bir “hapiste kal” atağına çevirmiş görünüyor. İstismarcıları dışarı çıkarırken, aydınları, gazetecileri, özgürlükçü düşünceleri, siyasetçileri hapiste tutmaya devam ettiği gibi, milletin vekillerini de ani bir hamleyle hapse gönderiyor.

Dün TBMM Genel Kurulu’nda aniden gündeme gelen yazılar ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Villetvekili Musa Farisoğlu’nun milletvekillikleri düşürüldü. Neden, yasama döneminin sonu gelmesi beklenmeden, apar topar Genel Kurul gündemine alındı bu yazılar? Konuşacak onca konu, çözülecek onca sorun ve dahası ciddi bir ekonomik kriz içerisinde iken, tüm dünyada insanlığın geleceği ile ilgili çok temel tartışma ve gündemler varken, neden AKP halkın oyları ile seçilen milletvekilleri ile uğraşmayı seçiyor? Dahası, neden teslim olacaklarını açıklamış olmalarına rağmen, apar topar gözaltına alıp tutuklama yoluna gidiyor? Ne tür bir gösteri ne tür bir gündem tasarımı bu hamleler?

“Hokus-pokus” marifetiyle sorunları ve sorumluluklarını yok edeceğini sanan muktedirler, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri doğrudan hedef alan darbe repertuvarına pandemi dönemi darbesini de eklemiş bulunuyor.

Bizler bu ülkenin hak, demokrasi, hukuk, adalet arayışının savunan 25 yıllık bir Vakıf olarak, siyasi iktidarın zulmü ve cüretinin ağır faturasını ödeyen ve ödeyecek olan herkes için bugün de kaygılıyız. Siyasal ve ahlaki anlamda kendini tüketmiş bir siyasi iradenin her türlü oyun, şov, gasp, kutuplaştırma ve hür türlü hukuksuzluğu göze alabildiğine maalesef ki yine ve yeniden tanık oluyoruz.

Sosyal Demokrasi Vakfı olarak, yaşanan tüm bu zorbalığı ve demokrasiye, barışa, adalete ve bir arada yaşamaya yönelik bu siyasi darbeyi kabul etmiyor; her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve adaletin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Tutuklanan siyasetçiler derhal serbest bırakılmalı ve seçme ve seçilme hakkı gasp ederek ülkeyi kontrol etme çabasına bir son verilmelidir.


SODEV Yönetim Kurulu Adına
Ertan AKSOY | Başkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir