Kamuoyuna Duyuru | 30.05.2020

Faşist katillerin kurşunlarıyla kaybettiğimiz, ülkemizdeki demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesinin sembollerinden, basın şehidimiz Hrant Dink’in değerli eşi Rakel Dink’e, avukatına ve Dink’in anısını yaşatmak için faaliyet gösteren Hrant Dink Vakfı’nın çalışanlarına geçtiğimiz günlerde yapılan ölüm tehditlerini dehşetle öğrendik.

Söz konusu tehditler münferit olmayıp son zamanlarda endişe ve öfkeyle izlediğimiz, Türkiye Ermeni toplumuna ve kiliselerine yapılan saldırılarla bir arada düşünülmelidir. Tüm bu saldırılar aynı ırkçılık ve nefret atmosferinden beslenmekte, demokratik ve uygar dünyanın değerlerinden uzaklaşan ülkemizde geniş kesimler bir toplumsal huzursuzluk ortamının boğucu havasında zorlukla nefes alabilmektedir. Yapacaklarının cezasız kalacağını bilmek saldırganlara cesaret verirken, perde arkasında yeni provokasyonlar hazırlanmaktadır.

Hrant Dink Vakfı’nın “Herkes için daha özgür, daha adil, daha mutlu, daha umutlu bir Türkiye ve bir dünya, ayrımcılıktan, ırkçılıktan ve şiddetten arınmış bir Türkiye ve bir dünya” idealini paylaşan Sosyal Demokrasi Vakfı olarak tüm saldırılara karşı daima Hrant Dink Vakfı ve Türkiye Ermeni toplumunun yanında olacağımızı kamuoyuna bildirirken, ilgili kamu kurumlarını ırkçı saldırı ve tehditlerin sorumlularını kanun önüne çıkarmaya, muhtemel provokasyonlara engel olmaya davet ediyoruz.

SODEV YÖNETİM KURULU