Basın Açıklaması: 19 Ağustos İçişleri Bakanlığı “Darbesi” Karşısında Susmuyoruz!

BASIN AÇKLAMASI
19.08.2019

19 AĞUSTOS İÇİŞLERİ BAKANLIĞI “DARBESİ” 
KARŞISINDA SUSMUYORUZ!

Bu sabah itibariyle Diyarbakır, Van ve Mardin’in seçilmiş HDP’li belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nca görevlerinden alınarak yerine kayyımların atanması işlemleri; ülkemizde zorbalık dışında başka hiçbir aracı kalmamış bir iktidarın, ülkemiz demokrasi tarihine ardı arkasına eklediği kara lekelerin bir devamıdır. Sosyal Demokrasi Vakfı olarak, yaşanan tüm bu zorbalığı ve demokrasiye, barışa, adalete ve bir arada yaşamaya yönelik bu darbeyi kabul etmiyor; her zaman olduğu gibi barış, demokrasi ve adaletin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

31 Mart 2019’dan itibaren yaşananlara ek olarak İstanbul seçimlerinin iptali ve nihayet HDP’li seçilmiş belediye başkanlarının yerine, tüm hukuk güvenceleri ve seçim adaletine ilişkin temel ilkeleri yok sayarak ikinci sırada oy olan AKP’li adayların atanması sonrasında seçmenler, 23 Haziran 2019’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri ile demokrasiye, adalete, toplumsal barışa ve bir arada yaşama iradesine ilişkin anlamlı bir ders vermiştir. Tüm bu derse rağmen, elinde kalan tüm imkanları bu toplumun barış içerisinde ve adil bir şekilde yaşama iradesine karşı kullanmaya kararlı görülen bu iktidar, görülmektedir ki, tüm siyasi meşruiyetini yok etmiştir. İktidar, ülkemizin tüm kaynaklarına, doğal zenginliklerine ve kentlerine yönelik ağır tahribata paralel olarak yetişmiş işgücünü, uzmanlarını, gazetecilerini, akademisyenlerini ve de siyasetçilerini, hukukun en temel güvencelerini ayaklar altına alarak tasfiye etmeye çalışmaktadır. 19 Ağustos 2019 sabahı İçişleri Bakanlığı aracılığıyla yapılan müdahale, halkın iradesinin ve seçim adaletinin açıktan gasp edilmesidir. Gasp, meşru siyasal iktidarın araçlarından biri olamaz. Van, Diyarbakır ve Mardin’in seçilmiş HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasının yanı sıra 400’ü aşkın belediye meclis üyesi ve belediye çalışanının gözaltına aldırarak, tüm inandırıcılığını yitiren sahte söylemlerle ve ısrarla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının iradesi ve aklıyla alay edercesine kötülüğü örgütlemeye çalışanlar, bu ülkede adil bir şekilde ve huzurla yaşamak isteyen haysiyetli tüm insanlar karşısında tüm inandırıcılıklarını ve meşruiyetlerini yitirmiş konumdadırlar.

Sosyal Demokrasi Vakfı olarak tüm bu yaşananlar karşısında; hakları gasp edilen yurttaşlarımızın, iradesi gasp edilen tüm seçmenlerin, demokrasinin, adaletin, barışın, bir arada yaşama umudunun ve elbette haysiyetin yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu nedenle görevden alınan tüm belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin ve belediye çalışanlarının göreve iadesini ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bu yapılanlara sessiz kalmak, sessizce sıranın başka belediyelere, başka sandıklara gelmesini beklemektir. Susmuyoruz ve bu yapılanlar karşısında demokrasi güçleri olarak bu ülkeye güzel günlerin geleceğine inanıyoruz.

Yönetim Kurulu adına,
Ertan AKSOY
SODEV Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir