Yönetim

YÖNETİM KURULU

Ertan AKSOY | Başkan
1984 yılında Erzincan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, yükseköğrenimini ise Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümünde tamamladı.

Öğrencilik yıllarında, 2006 yılında kurmuş olduğu Aksoy Pazar ve Kamuoyu Araştırma Şirketi, Türkiye’nin birçok saygın kuruluşuna ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet vermektedir. Girişimcilik faaliyetlerini başka şirketlerde ortaklık olarak büyüterek devam ettirmektedir.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmakta ve görevler üstlenen Aksoy’un, ulusal ve uluslararası dergilerde, ekonomi, siyaset ve dış politika konularında makaleleri de yayımlanmaktadır. Halen iki dergide düzenli yazılar yazmaktadır.

Üniversite yıllarında, Cumhuriyet Halk Partisi gençlik örgütünde siyasete başladı. Bursa İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Bursa Osmangazi İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı ve Ana Kademe İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

 

Turgay KESKİN | Başkan Vekili
1970 yılı Hanak doğumlu. 1987 yılında Kartal Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans eğitimine başladı. Akabinde; “1982 Anayasasında Basın Özgürlüğünün Sınırları” konusundaki tezimi sunarak Marmara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Enstitüsü, Kamu Hukuku Anabilim Dalında Yüksel Lisansını tamamladı.

1993 yılında Hakimlik stajına başladı. Bir süre Hakim olarak görev yaptıktan sonra istifa ederek; 1998 yılından itibaren Serbest Avukat olarak çalışma hayatımı sürdürdü. Bir önceki dönemde SODEV Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.  Turgay Kesin, Cumhuriyet Halk Partisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyeliklerinin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşuna üyedir.

Halen kurucusu olduğu hukuk ofisinde Serbest Avukat olarak görev yapan Keskin, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Rasim ŞİŞMAN | Genel Sekreter

1991 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimimi Kahramanmaraş’ta tamamladı. Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü dereceyle bitirdi. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme bölümünde yüksek lisans yaptı. “Sosyal Medya ve Siyasal İletişim Model Önerileri” konulu tez çalışması yayımlandı. Tüm öğrenim hayatımı tam burslu olarak sürdürdü. Üniversite yıllarında, Genç Sosyal Bilimciler Derneği’nde kurucu yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi. Siyaset kulübü kurucu başkanlığı ve Öğrenci Kulüpleri Birliği başkanlığı görevlerinde bulundu.

Genç Sosyal Demokratlar Platformu yürütme kurulu üyeliği ve Haliç Üniversitesi Mezunlar ve Mensuplar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli görevlerde bulunduğu CHP’de, İstanbul Bahçelievler ilçesi üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan yazılarının yanında sosyal sorumluluk projesi olan ‘Ses Ver İham Ver’ isimli kitabının da yazarları arasında yerini aldı. Şişman, halen İstanbul Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

Yavuz OKÇUOĞLU | Sayman
1958 Elazığ Karakoçan doğumlu. İTÜ Metalurji Mühendisliği mezunu. 30 yıl döküm sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu. 12 Eylül döneminde TDKP davasından yargılandı. 1987 yılında SHP’ye üye oldu. CHP-SHP birleşmesinden sonra 1994 yılı sonunda Nurettin Sözen Başkanlığındaki İl yönetimi listesine aday oldu. 1991-94 yılları arasında Sosyal Demokrat Dergi İstanbul 3. Bölge temsilciliğini yaptı. 1996 yılında kurulan ÖDP’ye katılarak Güngören İlçe Yöneticiliği ve İlçe başkanlığı yaptı. 2004 yerel seçimlerinde sol ittifakın adayı olarak SHP’den Güngören Belediye Başkanlığı’na aday oldu. ÖDP içi ayrışmada ÖDP’den ayrılarak önce EDP, sonrasında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde çalışan Okçuoğlu siyasi yaşamına aktivist olarak devam ediyor. 2016 yılı Kasımında CHP, HDP, EMEP, SODAP Güngören örgütleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Karşı Kapı Derneği ve 15 civarında yerel derneğin içinde yer aldığı Güngören Demokrasi Platformu’nun kuruluşunda yoğun emek harcadı ve hala bu platformun yürütme kurulu üyesidir. Kurucu üyesi olduğu SODEV’de de bir dönem Denetim Kurulu üyeliği de yaptı. Aktivist ve insan hakları savunucusu olan Okçuoğlu,  anadili Kürtçe’nin dışında Türkçe ve İngilizce biliyor. Evli 3 erkek çocuk ve iki torun sahibidir.

Tayfun İŞBİLEN | YK Üyesi
1969 Bozcaada doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunu. Çalışma hayatına 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde Araştırma görevlisi olarak başladı, sonrasında Netaş Ar-Ge Departmanında 5 yıl görev yaptı. 1998’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bilgisayar uzmanı olarak çalıştıktan sonra, Turkport İletişim A.Ş.’de 4 yıl süreyle yazılım geliştirme grup liderliği görevini yürüttü. Mayıs 2003 yılından beri bilişim, teknoloji, enerji ve dijital iletişim alanındaki çalışmalarımı kurduğu ve ortak olduğu şirketler bünyesinde sürdürmektedir.

Vakfımızda 2017 – 2019 yıları arası Yönetim kurulu Sayman üyeliği, Şubat 2016’dan beri Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde Yönetim kurulu üyeliği ile Bilgi ve İletişim Tekonolojileri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten İşbilen,  aynı zamanda İFSAK, Alternatif Bilişim Derneği ve Türk Bilişim Derneği’ni üyesidir. Cumhuriyet Halk Partsi’nde 2011 – 2015 yılları arası Bilişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Evli ve bir erkek çocuk babasıyı, İngilizce biliyor.

Ali TİRALİ | YK Üyesi

1985 Şişli doğumlu. İtalyan Lisesi’ni bitirdi. Doğuş Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde burslu olarak lisans, Paris’te École des hautes études en sciences sociales’de (EHESS) tarih alanında yüksek lisans yaptı. EHESS ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortak bir programı dahilinde tarih doktora çalışmaları halen devam etmektedir.

2003 yılında Giffoni Uluslararası Film Festivali’nde gençlik jürisi üyeliği yaptı, birçok sinema dergisine eleştirmen olarak katkıda bulundu. 2005-2007 yılları arasında felsefe-edebiyat dergisi Monokl’un yayın kurulu üyesiydi. Bir dönem KRT TV’de program danışmanlığı yaptı. 2014’ten itibaren üyesi olduğu SODEV için projeler hazırladı, Sosyal Demokrat Dergi’de yazıları yayımlandı.  2017-2019 arasında Babür Atila yönetimindeki SODEV Yönetim Kurulu’nda yedek yönetici olarak görev aldı. Yönetim Kurulu üyeliği sürecinde SODEV’e özellikle uluslararası ilişkiler konusunda katkıda bulundu.

Tirali, Cumhuriyet Halk Partisi, Sosyal Demokrasi Vakfı, İtalyan Liseliler Derneği ve Galatasaray Spor Kulübü kongre üyesidir. İyi derecede İtalyanca, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Zeynep ALTIOK | YK Üyesi
Felsefeci, yazar Füsun Akatlı ile Şair Metin Altıok’un kızı olarak 1968 yılında Ankara’da doğdu.  İÜ Sosyal Antropoloji Bölümü’nü bitirdi. İletişimciliği meslek olarak seçti. 19 yıl çokuluslu reklam ajanslarında müşteri ilişkileri koordinatörlüğü, grup yöneticiliği yaptı. Kariyerimi profesyonel iletişim danışmanı olarak sürdürdü. 2011 yılında Sivas Katliamı’nın 18. yıl dönümünde anma etkinliğinin yasaklanması ve iktidarın Sivas Katliamı davasının adil ve sonuç alıcı şekilde yürütülmesine ilişkin engelleyici tutumu karşısında isyanını diye getirdiği bir yazısı nedeniyle İletişim ve Tanıtım Koordinatörü olarak görev yaptığı Doğuş Üniversitesi’ndeki görevine son verildi ve siyasi duruşu nedeni ile iş bulma olanakları tıkandı.

1993 yılında bir ortaçağ karanlığında (Sivas Katliamı 1993) babası Metin Altıok’u yitirdikten sonra, bu acının ardından şairi ve Sivas utancını unutturmamak için yazdığı yazılar, denemeler, yaptığı kültür ve sanat söyleşileri çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı. Çeşitli kitap çalışmalarına makaleleri ile katkı sundu ve editörlük görevi üstlendi. Birgün gazetesi ve Sosyal Demokrat Dergi yazarları arasında. Portre yazılarını ve anılarını Yıldız İzi (Doğan Kitap) adıyla bir kitapta topladı. Babası Metin Altıok için hazırladığı Gölgesi Yıldız Dolu adlı ‘Armağan kitap’ 2003 yılında basıldı, 2013’te de katliamın 20.yılı nedeniyle güncellenmiş biçimiyle Doğan Kitap’tan çıktı. Babasının Altıoka’a yazdığı mektupları Metin Altıok’tan Zeynep’e Mektuplar  (Kırmızı Kedi) adıyla kitaplaştırdı. Siyaset ve sanat içerikli denemelerinin yer aldığı  ‘Acısı Bende Kalsın’ (Kırmızı Kedi) Nisan 2015‘de, İçi Boşaltılan Cumhuriyet ve Laiklik (Tekin Yayınevi) ve Sivas Katliamı’nın 25.yılı anısına Eren Aysan’la birlikte hazırladığı #unutMADIMAKlımda (Kırmızı Kedi) 2018’de yayınlandı.

Öte yandan görev aldığı STK’lar yanı sıra, siyasal alanda da sorumluluk üstlenip 2012’de CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığına, 2014’te CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2016’da yeniden Parti Meclisi’ne seçilerek İnsan ve Doğa Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 25 ve 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili olarak görev yaptı.

İsmail Emre TELCİ | YK Üyesi
1986 yılında Artvin’de doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da; Yükseköğrenimini ise İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Aynı okulda tezli yüksek lisans çalışmaları devam etmekte olup, yine İstanbul Üniversitesi AUZEF İktisat Bölümü’nde öğrenip görmeye devam etmektedir.

2007 yılında katıldığı CHP Fatih Gençlik Örgütü’nde sayman ve sekreterlik; 2012 yılında Gençlik Örgütleri MYK üyeliği görevlerinde bulundu.  2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde CHP’den aday adayı oldu.

GESOS, Toplumcu Düşünce Enstitüsü, Akçaabat Dernekleri ve Karadeniz Konfederasyonu Yönetim Kurulları Üyeliği görevlerinde bulundu. Telci, Trabzonsporlu ve gönüllü bir İstanbul rehberidir.

Devrim KARAKAŞ | YK Üyesi
20.09.1976 Almanya’da doğdu. İlkokul ortaokul ve liseyi İstanbul’da okudu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümü mezunu. Aynı üniversite de yüksel lisansını tamamladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Kanal D, Kanal Türk ve NTV sporda 15 yıl boyunca muhabir, editör ve spiker olarak görev aldı. 2011 yılından itibaren Şişli Belediyesi’nde Basın Danışmanı olarak görev almaktadır. 2007 yılından beri Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Karakaş, iyi derecede İngilizce biliyor. Onur ve Deniz adlarında iki tane oğlu var.

Yelda KARADAĞ | YK Yedek Üyesi
1986 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans derecesini 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden aldı. 2007-2011 yılları arasında CHP Gençlik Kolları MYK Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi ve CHP Gençlik Kolları Uluslararası İlişkiler Komisyonu içerisinde çeşitli alanlarda görev aldı. Akademik kariyerine Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde devam etti. 2019 Ocak ayında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bölge Çalışmaları Bölümünden Doktora derecesini aldı. Avrupalılaşma, Demokratikleşme, Sivil Toplum, Siyasi Partiler, üzerine çalışmaları devam etmektedir.

Çağdaş TÜRKOĞLU | YK Yedek Üyesi

1988 Yılıında İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şekilde Bakırköy ilçesinde tamamladıktan sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden 2008 senesinde mezun oldu. 2009 Yılından itibaren turizmin çeşitli alanlarında iş tecrüberleri oldu. 2017 Mart ayından günümüze Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü yerleşkesindeki TeknoPark bünyesinde yer alan E-Ticaret sektörünün ülkemizdeki öncü markalarından olan Metglobal firmasında Orta Düzey Yönetici olarak görev almaktadır.

Yusuf KOÇHAN | YK Yedek Üyesi
1953 doğumlu. İstanbul Maltepe’de yaşıyor. Evli ve 2 çocuk babası. SHP ile başladığı siyasi hayatına CHP’de devam etmektedir. Beşiktaş Spor Kulübü Divan Kurulu üyesi olan Koçhan çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır.

 

Türkan MERGÜN | YK Yedek Üyesi
1959 Trabzon Akcaabat doğumlu. 1 yaşındayken ailesi Samsun’a yerleşti. Ticaret Lisesi mezunu. 1 yıl Samsun Adliyesi’nde zabıt katipliği yaptı. Daha sonra İstanbul Küçükçekmece’ye yerleşti. İstanbul’da çeşitli şirketlerin muhasebe birimlerinde çalıştı. Emekli olmadan önce büyük bir şirketin pazarlama birimi müdürlüğünü yapıtı. 2010 yılından bu yana 90 daireli bir sitenin yönetim kurulu başkanlığını yamaktadır.

1996 yılında kurulan ÖDP’de bir yıl üye olarak bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na gelmesiyle birlikte CHP Küçükçekmece ilçesine üye oldu. 3 dönem kadın kolları başkan yardımcılığı yaptı. Son Kadın kolları il seçiminde Kadın Kolları İl yönetimine aday oldu. Halen, CHP Küçükçekmece İlçe Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Mergün, bir yılı gönüllü olmak üzere 4 yıldır SODEV üyesidir.

Mustafa Akın ÖZERDEM | YK Yedek Üyesi
1963 yılında İzmir’de doğdu. Orta öğrenimimi Bornova Anadolu Lisesi’nde, Yüksek öğrenimini A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünde tamamladı. Kısa bir süre özel bir bankada MT (Yönetici Eğitimi) aldıktan sonra kendi işini kurdu. 30 yıldır Deri ve Tekstil sektörlerinde İzmir, Bursa ve İstanbul’da faaliyetlerde bulunmaktadır. Halen iki yabancı ortaklı Joint-Venture firmanın ortaklığını ve genel müdürlüğünü yapıyor, ayrıca yerli sermayeli bir başka firmanın ortağı ve yönetim kurulu üyesidir. İki çocuğu var.

1992 yılında SHP’ye, 1999 yılında CHP’ye üye oldu. Bir dönem Bursa İl yönetiminde, bir dönem Şişli ilçe yönetiminde görev aldı. Geçtiğimiz kongrede ilçe başkanlığına aday, önümüzdeki yerel seçimle ilgili olarak Şişli belediye başkanlığına aday adayı oldu.

Özerdem, SODEV’in yanısıra, Atatürkçü Düşünce Derneği, Mülkiyeliler Birliği, Bornova Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği, İstanbul Ticaret Odası, Ev Tekstili Sanayici ve İş adamları Derneği, Lozan Mübadilleri Vakfı, Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyesidir.

DENETİM KURULU

Binnur TANRIVERDİ | DK Üyesi
1968 Ayvalık doğumlu. 1989’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılından bugüne değin İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak serbest avukatlık yapmaktadır. Yine 1989 yılında Ankara/Çankaya ilçesi SHP’de başlayan siyasi hayatı, 1995 yılından bugüne değin CHP Şişli İlçesi’nde devam etmektedir. CHP’de ilçe, il ve kurultay delegeliği yaptı. Bunun yanısıra  il ve ilçe bazında başta kadın, hukuk ve çevre konuları olmak üzere hemen hemen bütün komisyonlarda görev aldı. 2000 – 2007 yılları arasında CHP Şişli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. Dört dönem Şişli İlçe Seçim Kurulu’nda, 10 yılı aşkın bir süre Şişli İlçesi İnsan Hakları Kurulu’nda görev aldı. Yine üyesi bulunduğu vakıf ve derneklerde yöneticilik yaptı. Bu arada SODEV ‘de de 2007-2009 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. Halen ÇHD, SODEV, KUZEY ORMANLARI DERNEĞİ, KOS ve ÇAG üyesidir. Ekoloji ve sosyoloji alanında çalışmaları halen devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğrenim görmektedir. Tanrıverdi kendisini, Kadın, Anne, Hukukçu, Aktivist, Doğa ve İnsan Hakları Savunucusu, Atatürkçü ve Sosyal Demokrat olarak tanımlamaktadır.

Gülsüm ERGİN | DK Üyesi
Trakya Üniversitesi İşletme – Muhasebe Bölümü mezunu. 1984 SHP Sosyal Demokrat Halkçı Parti Şişli ilçesi üyeliği, SHP Şişli ilçesi  Kadın Kolları Yöneticiliği, SHP Şişli ilçesi Kadın Kolları Başkanlığı, SHP Şişli ilçesi Yönetim Kurulu Üyesi ve ilçe Yönetimi Saymanı, CHP Kağıthane ilçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı, Eğitim Sekreterliği görevlerinde bulundu. 1990 yılı İstanbul Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Üyesi oldu. Şişli ilçesi Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve ilçe Yönetim Saymanı, İstanbul Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Şişli ilçe Temsilci Yardımcısı ve Şişli ilçe Temsilcisi, Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Şişli ilçesi Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği Grubu Yürütme Kurulu Üyesi görevlerini yaptı. Sosyal Demokrasi Vakfı’nın faaliyetlerine aktif olarak katılmaktadır.

Recep SEVİNÇ | DK Üyesi
1958 yılında Kırklareli’nde doğdu. Evli iki çocuk babasıdır.

Bakırköy de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktadır.

Birçok STK da aktif olarak çalışmakta ve aktif görevler almaktadır.

Can BAYDAROL | DK Yedek Üyesi
Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, Emekli öğretim üyesidir.

Avrupa Birliği uzmanı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu danışmanı ve Galatasaray Kulübü Genel Kurul ve Divan üyesi, Disiplin Kurulu Raportörüdür.

Hüseyin Ergun DOĞRU | DK Yedek Üyesi
1958 İstanbul doğumlu. 1982 yılında İTÜ Elektrik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üyesi olduğu TMMOB Elektrik Mühendisleri Odasında 1983 yılından itibaren çeşitli meslek dalı ve sosyal komisyonlarında görev yaptı.

Son 15 yıldır TMMOB ve EMO genel kurul delegesi oaln Doğru, 2014 yılından bu yana EMO İstanbul Şube Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. CHP Bakırköy ilçe üyesi. 2015 yılından bu yana Bakırköy Kent Konseyi yürütme kurulu üyeliğini yapmaktadır.

Zübeyde POLATLI | DK Yedek Üyesi
Maliye bakanlığı 2 yıllık maliye (kursu) okulu ve Anadolu Üniversitesi Ön Lisans mezunu. Kadıköy Vergi Dairesinde servis şefi olarak gorev yaptı. 2002 Yılında emekli oldu.

2005 Yılından beri,  CHP Kadıköy ilçe üyesi olarak aktif bir şekilde parti çalışmalarında bulunmaktadır. Aynı zamanda CHP Kozyatağı mahalle temsilciliği kurucu ve çalışma grubu üyesidir. CHP Kadıköy ilçesinde sırası ile Çevre, Basın ve Halkla İlişkiler, Yerel Yönetimler komisyonlarında görev aldı. 2014-2015 CHP İl yönetimi bünyesinde(ORKAP) örgüt kaynak planlama çalışması kapsamında 7 Haziran seçim çalışmalarında Sultanbeyli ve Ümraniye ilçelerinde saha çalışmalarına katıldı. 2014 Yılında SODEV-TUSES’in düzenlemiş olduğu 30. Dönem yerel yönetimler eğitimine katılıp gönüllü üye oldu. 2015 yılındaki genel kurulda asil üyeliği onandı.